Płatność podzielona

Płatność podzielona

Ten rok pod katem zmian podatkowych jest absolutnie rewolucyjny – tylu zmian nie było od czasu wprowadzenia w Polsce podatku VAT.

Dla swoich Klientów Biuro Rachunkowe BEST CONCEPT przygotowało poniższy artykuł który ma służyć temu, by wyjaśnić jak bezpiecznie dokonywać płatności by nie narazić się na sankcje. A te mogą być naprawdę niespodziewane.

Gotówka

W Polsce limit płatności gotówkowych między przedsiębiorcami to 15 000 zł. Powyżej tej kwoty każda płatność musi być wykonana bezgotówkowo.

Jednak przepisy dotyczące tego czym jest limit transakcji gotówkowych jest niejasny a jego interpretacja się zmienia w czasie. Warto wyjść z założenia, że płatność gotówką jest dla przedsiębiorcy ostatecznością.

I pamiętaj – płatność kartą debetową/kredytową lub za pomocą płatności internetowych nie oznacza płatności przelewem! Dla ministra jest to płatność gotówkowa!

Biała lista

Przyjmij, że wykonując każdy przelew należy uprzednio sprawdzić czy numer rachunku kontrahenta występuje na białej liście (https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka). Nie dajcie się zwieść miłym i uprzejmym mailom z firm o wymowie „wprawdzie naszego rachunku tam nie ma, ale to nic, można płacić”. NIE. Przepis ustawy mówi wyraźnie: zapłata na rachunek inny niż w występujący w wykazie to brak możliwości zaliczenia wydatku w koszty!

Od jakiej kwoty przelewu należy sprawdzać rachunki? Najlepiej sprawdzać każdy. Tak, wiem, to mnóstwo roboty, ale być może ten dodatkowy wysiłek ocali waszą kasę. Bo co, jeśli Minister uzna, że faktura z Play też powinna być płacona na rachunek z białej listy, mimo iż to tylko 50 zł? Nie cofniesz się, nie anulujesz przelewu sprzed dwóch lat, nie poprawisz się. Otrzymasz sankcję.

Jak udowodnić że się sprawdziło kontrahenta? Minister ma jedną odpowiedź – przechowuj potwierdzenia. Każde sprawdzenie otrzymuje unikalny identyfikator wyszukiwania. Zapisz sobie wynik w postaci PDFa. My mamy taką funkcję w programie księgowym. Wyszukiwania i ich wynik oraz data zapisują się po prostu na karcie kontrahenta.

Podzielona Płatność

Jeżeli masz obowiązek zapłacić MPP a zapłacisz inaczej, to czeka cię sankcja +30% VATu do zapłaty. Od jakiej kwoty należy płacić MPP? Po pierwsze – za każdym razem, gdy na otrzymanej fakturze jest taki dopisek. Po drugie – za każdym razem, gdy płacisz za fakturę wystawioną przed 1 listopada 2019, ale zawierającą towary z załącznika numer 15 (te „wrażliwe”).

A co z towarami i usługami wrażliwymi, ale wartością faktury poniżej 15 000 zł? Tą też zapłać MPP! Brak takiej płatności oznacza solidarną odpowiedzialność ze sprzedawcą za jego zobowiązania podatkowe! Nie chcesz przecież płacić za fakturę oraz dodatkowo podatków sprzedawcy, prawda?

Jakie towary są „wrażliwe”?

Całą listę wrzucamy jako załącznik do tego wpisu. Z rzeczy wartych uwagi są to: węgiel, paliwa, części do samochodów, metale kolorowe, telefony komórkowe, komputery i ich części.

Czy rozumiecie co to oznacza?

Chcesz nabyć nowe wycieraczki do auta. Albo akumulator. Jeżeli nie chcesz odpowiadać solidarnie ze sprzedawcą za jego zobowiązania podatkowe w VAT, to musisz wziąć fakturę przelewową i zapłacić MPP!

Albo idziesz do Media Mark czy innego Euro RTV AGD i chcesz kupić komputer. Czy możesz zapłacić gotóweczką? Owszem, ale zaczynasz odpowiadać solidarnie ze sklepem za podatki sklepu.

A może idziesz do salonu telekomunikacyjnego i nabywasz nowy telefon? Cieszysz się już z nowego iPhone’a, ale powstaje problem jak zapłacić? Jeżeli zapłacisz kartą to stajesz się wspólnikiem złodzieja. Gdyby salon nie zapłacił VATu, skarbówka ma prawo ściągnąć go z ciebie. Ot, taki zakup z „wartością dodaną”.

Jak zatem płacić?

Wszystkie płatności realizuj MPP. Przed wykonaniem przelewu sprawdź czy rachunek kontrahenta występuje na białej liście. Wyrzuć karty kredytowe. Zapomnij o gotówce.

Nie wyobrażam sobie w praktyce jak to ma działać, ale to niejedyne przykłady tego, jak bardzo trzeba być ostrożnym po 1 listopada 2019 i jak wiele pułapek zastawiono na uczciwych przedsiębiorców, po to, by wyłapać tych nieuczciwych. Obawiamy się jednak, że ci nieuczciwi sobie poradzą, a my się tylko narobimy.

Zaufali nam

Partnerzy

    Skontaktuj się z nami

    Zapraszamy serdecznie

    Skontaktuj się z nami. Skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia terminu konsultacji!

    Oblicz koszty obsługi
    Kalkulator oferty

    Sprawdź orientacyjny koszt naszych usług i nawiąż kontakt.

    Kalkulator oferty