Wydatki na psychoterapię w kosztach firmy. Co na to fiskus?

Wydatki na psychoterapię w kosztach firmy. Co na to fiskus?

Prowadzenie własnej firmy wiąże się nie tylko z obciążeniem fizycznym związanym z wieloma godzinami spędzanymi w pracy (przynajmniej na początku). Jest to również duże obciążenie psychiczne związane ze stresem i różnego rodzaju napięciami emocjonalnymi. Często żeby poradzić sobie z takim obciążeniem, zwłaszcza w przypadku bardzo stresujących branż, przedsiębiorcy decydują się na wizyty u psychoterapeutów, które, jak wiadomo, nie należą do tanich. W takiej sytuacji może pojawić się pytanie – czy wydatki na wizyty u lekarzy specjalistów w tej dziedzinie można zaliczyć do firmowych kosztów uzyskania przychodów? Czy urząd nie zakwestionuje takich wydatków?

Problemy podatników

Wśród zawodów, które są narażone na szczególny stres i emocje można z całą pewnością wymienić nie tylko takie jak żołnierze, policjanci czy szeroko pojęci funkcjonariusze, ale również – i może przede wszystkim – zawody medyczne. Należą do nich nie tylko lekarze, ale również ratownicy medyczni i to właśnie jeden z ratowników zwrócił się do fiskusa z prośbą o rozwianie swoich wątpliwości.

Podatnik wskazał, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jako ratownik medyczny w zespole ratownictwa medycznego. Praca, którą wykonuje obarczona jest ryzykiem wysokiego poziomu stresu, wypalenia zawodowego oraz chorób psychicznych jak np. depresja czy zaburzenia lękowe. Największym obciążeniem psychicznym w wykonywanej pracy jest odpowiedzialność za życie i zdrowie innych ludzi, presja z tym związana, ale także traumatyczne widoki podczas zdarzeń czy silne emocje nie tylko pacjentów, ale przede wszystkim ich rodzin.

Podatnik w związku z tym podjął decyzję o rozpoczęciu sesji u psychoterapeuty, które miały mu pomóc rozładować stres i napięcia emocjonalne związane z wykonywaną pracą. Podkreślił, że chroniąc swoje zdrowie psychiczne jest w stanie pracować regularnie, co przekłada się na przychody z działalności gospodarczej. W związku z tym podatnik zastanawiał się, czy wydatki na te sesje może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej. Jego zdaniem tak, ponieważ – jak zostało już wskazane – terapia służy osiągnięciu, zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodu, a tym samym wydatek ten spełnia definicję kosztów z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Fiskus analizuje….

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej powołał się na definicję kosztów uzyskania przychodów z ustawy o PIT wskazując, że definicja ta ma charakter ogólny, dlatego każdy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodu lub wyłącza możliwość zaliczenia go do kosztów podatkowych.

Organ wskazał, że koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło nadal istniało. Natomiast koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów to koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła.

Dla stwierdzenia, czy poniesione przez podatnika wydatki na sesje u psychoterapeuty mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej istotne jest ustalenie, czy wydatki te służą działalności gospodarczej i mają z nią związek, czy też służą bardziej celom osobistym.

… i się zgadza

Organ uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. Uzasadnił, że wydatki na odbywane sesje nie zostały wymienione w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów w ustawie o PIT. Aby wydatek mógł być uznany za koszt działalności, musi dodatkowo pozostawać w związku z nią. Z opisu sprawy przedstawionego przez podatnika wynika, że ponoszone wydatki mają związek z prowadzoną działalnością, ponieważ są ponoszone w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Regularne sesje u psychoterapeuty zapobiegają m. in. wypaleniu zawodowemu oraz chorobom, dzięki czemu podatnik unika nieobecności w pracy, tym samym osiąga przychody oraz zachowuje i zabezpiecza ich źródło, jakim jest prowadzona działalność gospodarcza.

Podsumowując, poniesione wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej.

To niewątpliwie korzystna dla podatników wykładnia. Rozszerza ona bowiem możliwe do poniesienia wydatki, które mogą zostać zaliczone do kosztów działalności. Trzeba jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Jednak takie stanowisko fiskusa daje nadzieję, że korzystnych interpretacji będzie coraz więcej.

interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 22 kwietnia 2024 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.148.2024.2.HJ

Podstawa prawna:

Zaufali nam

Partnerzy

    Skontaktuj się z nami

    Zapraszamy serdecznie

    Skontaktuj się z nami. Skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia terminu konsultacji!

    Oblicz koszty obsługi
    Kalkulator oferty

    Sprawdź orientacyjny koszt naszych usług i nawiąż kontakt.

    Kalkulator oferty