15 listopada 2016
Czy potwierdzać salda kontrahentom?
Zbliża sie koniec roku a razem z nim pojawiają się pytania od naszych Klientów czy potwierdzać salda swoim kontrahentom.
Koniec roku podatkowego i obrotowego to czas inwentaryzacji. Jednostki gospodarcze prowadzące księgi rachunkowe wysyłają wtedy do swoich kontrahentów potwierdzenia sald. Potwierdzenie salda jest bowiem jednym ze sposobów dokonywania inwentaryzacji. Nie zawsze jednak jest bezpieczne, tak jak nie zawsze jest obowiązkowe.
Nierzadko zdarza się, że przedsiębiorcy otrzymują od swoich kontrahentów pismo z potwierdzeniem salda. Często na takim potwierdzeniu znajdują się mniej więcej takie sformułowania: „Zgodnie z ustawą o rachunkowości wzywamy do potwierdzenia salda” lub też „Zgodnie z art. 26 ustawy o rachunkowości wzywamy do potwierdzenia salda”. Należy zauważyć, że przytaczany artykuł ustawy o rachunkowości określa jedynie metody inwentaryzacji, w żaden jednak sposób nie obligując otrzymującego taki dokument do odpowiedzi. Niepoprawne jest zatem sformułowanie, często zamieszczane w potwierdzeniach sald o treści: „Ustawa o rachunkowości nie dopuszcza milczącego potwierdzenia salda, więc saldo należy potwierdzić wprost”. O ile prawdą jest, że rzeczywiście ustawa o rachunkowości nie zawiera żadnych regulacji dotyczących milczącego akceptu, to również trzeba zauważyć, że nie zawiera ona również żadnego przepisu nakładającego obowiązek odsyłania potwierdzenia salda. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że już absolutnie żaden obowiązek nie może ciążyć na podatnikach, którzy nie prowadzą w ogóle ksiąg rachunkowych. Potwierdzenie salda może natomiast powodować spore konsekwencje prawne dla tego, co saldo potwierdził. Jeśli bowiem będąc dłużnikiem, podpiszemy się pod dokumentem potwierdzającym saldo, wówczas dokonujemy uznania długu, co prowadzi do przerwania biegu terminu przedawnienia (mowa o tym w art. 123 § 1 pkt 2 kodeksu cywilnego). Jeśli więc nasze zobowiązanie miało się przedawnić na przykład miesiąc po otrzymaniu dokumentu potwierdzenia salda, a my jako właściciel firmy podpisaliśmy je i odesłaliśmy do kontrahenta przed tym terminem (albo np. jako właściwy organ osoby prawnej), to dokonaliśmy przerwania biegu terminu przedawnienia, co oznacza, że nasz dług przedawni się dopiero za kilka lat (okres ten zależy od przedmiotu zobowiązania).
Klienci Biura Rachunkowego Best Concept otrzymują odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania bezpośrednio od nas. Dołącz do grona naszych Klientów !!!