Zmiany w zaliczaniu kosztów uzyskania przychodu w spółkach

Zmiany w zaliczaniu kosztów uzyskania przychodu w spółkach

Spółka zaliczy do kosztów uzyskania przychodu opłatę z tytułu przeniesienia określonych funkcji oraz składnika aktywów dotyczącego prawa do realizacji działalności handlowej.

Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 30 sierpnia 2016 r. (IBPB-1-3/4510-692/16-1/AW).

Polska spółka należąca do międzynarodowej grupy kapitałowej jest liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży inteligentnych systemów podtrzymywania energii. Spółka zajmuje się produkcją systemów bateryjnych i pełni rolę producenta kontraktowego (wynagradzanego za pomocą metody koszt plus). W tym celu zawarła ramową umowę z zagraniczną spółką powiązaną z grupy na dostawę, sprzedaż oraz świadczenie usług związanych z produkowanymi systemami bateryjnymi. Spółka zagraniczna pełni rolę podmiotu zajmującego się sprzedażą i procesami negocjacyjnymi na rzecz zewnętrznych klientów. W 2014 roku obie spółki podjęły decyzję o zaprzestaniu sprzedaży wyrobów przez zagraniczną spółkę na rzecz zewnętrznych klientów. Jednocześnie polska spółka rozpoczęła bezpośrednią sprzedaż swoich produktów do klienta. W konsekwencji, polska spółka zamierza podjąć się zapłaty wynagrodzenia w formie opłaty w związku z uzyskaniem prawa do sprzedaży produktów na podstawie przeniesionego na rzecz polskiej spółki kontraktu z klientem oraz niepodejmowaniem przez zagraniczną spółkę działalności produkcyjnej i handlowej.
W związku z tym wnioskodawca zadał pytanie: czy wynagrodzenie w formie opłaty, , wyznaczoną zgodnie z przedstawioną metodologią będzie dla niej kosztem uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT oraz § 23a ust. 5 rozporządzenia o cenach transferowych, przy założeniu, że poziom tych przychodów został ustalony na zasadach rynkowych?

Zaufali nam

Partnerzy

  Skontaktuj się z nami

  Zapraszamy serdecznie

  Skontaktuj się z nami. Skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia terminu konsultacji!

  Oblicz koszty obsługi
  Kalkulator oferty

  Sprawdź orientacyjny koszt naszych usług i nawiąż kontakt.

  Kalkulator oferty