Minimalna wysokość składek na ZUS dla przedsiębiorców 2017r.

Minimalna wysokość składek na ZUS dla przedsiębiorców 2017r.

Minimalna wysokość składek na ZUS dla przedsiębiorców może wynieść od stycznia blisko 1200 zł. To oznacza wzrost o 5 proc. z obecnych 1121 zł. Podwyżka to efekt założonego w budżecie wzrostu wynagrodzeń, które w 2017 roku ma być więcej niż symboliczny.

Uchwalona przez Sejm ustawa budżetowa (poprawki może nanieść jeszcze Senat) zakłada, że prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne na 2017 rok wyniesie 4263,00 zł. To o 208 zł więcej niż prognozowano w zeszłym roku, a to na podstawie tego wskaźnika ustala się składki ZUS. W rezultacie składki na ZUS i Fundusz Pracy wzrosną łącznie o 42,71 zł. To dwa razy więcej niż rok temu.

Ile dokładnie wyniosą składki, jeszcze nie wiadomo. To zależy od tego, jaka zostanie wyliczona składka zdrowotna, a jej wysokość zależy od danych, które poda GUS dopiero w połowie stycznia. Można spodziewać się jej wzrostu do poziomu 300 zł, co sprawi, że łączne składki na ZUS wyniosą ok. 1175 zł.

Składki ZUS dla przedsiębiorców 2017

Podwyżki będą dotyczyć także opłacających tzw. składki ZUS preferencyjne. To składki o obniżonej wysokości dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą, opłacane przez pierwsze 2 lata. Ich wysokość zależy od płacy minimalnej, a ta mocno wzrośnie w tym roku z 1860 do 2000 zł. Miesięcznie przedsiębiorcy zapłacą 14,29 zł więcej, co daje 8 proc. podwyżki.

Preferencyjne składki ZUS 2017

Przedsiębiorcy czekają na zmiany w systemie naliczania składek ZUS. Ostatnie propozycje rządowe mówiły o obniżeniu stałej minimalnej składki do ok. 500 zł w zamian za wprowadzenie części zmiennej, która zależna byłaby od dochodów firmy.

Zaufali nam

Partnerzy

  Skontaktuj się z nami

  Zapraszamy serdecznie

  Skontaktuj się z nami. Skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia terminu konsultacji!

  Oblicz koszty obsługi
  Kalkulator oferty

  Sprawdź orientacyjny koszt naszych usług i nawiąż kontakt.

  Kalkulator oferty