Zmiany w umowach pracy tymczasowej. To będzie rewolucja dla kobiet w ciąży!

Zmiany w umowach pracy tymczasowej. To będzie rewolucja dla kobiet w ciąży!

Wszystkie umowy o pracę z kobietami w ciąży, nawet bardzo krótkie, które uległyby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży przedłużą się do dnia porodu – proponuje resort rodziny. Konfederacja Lewiatan i inne organizacje przedsiębiorców z Rady Dialogu Społecznego, uważają, że to złe rozwiązanie i proponują jego zmianę. Projektem zajmie się we wtorek rząd.

Zgodnie z projektem ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, pracownice tymczasowe mają być traktowane na równi z kobietami zatrudnionymi na podstawie umów na czas określony. Oznacza to, że firma nie będzie mogła rozwiązać umowy z pracownicą tymczasową, jeśli okaże się, że kobieta jest w trzecim miesiącu ciąży. Umowa przyszłej matki będzie obowiązywać do dnia porodu, a więc kobieta będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego.

„W konsekwencji taka pracownica otrzymywałaby po porodzie zasiłek macierzyński. Celem takiego rozwiązania jest zrównanie sytuacji prawnej pracownic w ciąży zatrudnionych na podstawie umów na czas określony na podstawie przepisów Kodeksu pracy i pracownic w ciąży wykonujących pracę tymczasową na podstawie przepisów ustawy” -argumentuje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej (MRPIPS).

Ale zdaniem pracodawców nowelizacja nie uwzględnia specyfiki pracy tymczasowej. Jak przekonują, agencja może zawrzeć umowę tylko na czas określony, na okres wykonywania pracy u danego pracodawcy użytkownika.

Zaufali nam

Partnerzy

  Skontaktuj się z nami

  Zapraszamy serdecznie

  Skontaktuj się z nami. Skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia terminu konsultacji!

  Oblicz koszty obsługi
  Kalkulator oferty

  Sprawdź orientacyjny koszt naszych usług i nawiąż kontakt.

  Kalkulator oferty