Czas na złożenie formularza podatkowego (ryczałt)

Czas na złożenie formularza podatkowego (ryczałt)

Do końca miesiąca formularz podatkowy do urzędu skarbowego złożyć muszą wszyscy ci, którzy rozliczają na zasadzie ryczałtu. Przeznaczony jest dla nich PIT-28. Biuro Rachunkowe Best Concept przypomina iż nie zachowanie terminu złożenia tej deklaracji może skutkować nałożeniem kary pieniężnej. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tej formy rozliczenia.

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozliczyć się w ramach PIT-28, powinny to wcześniej zgłosić. Mają czas na poinformowanie skarbówki o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu do 20 stycznia danego roku podatkowego. Można to zrobić, składając pisemne oświadczenie u naczelnika właściwego urzędu.

Kto składa PIT-28?

Kto może w ten sposób się rozliczać? Określone to jest w sposób bardzo szczegółowy. Oto lista:

 • przedsiębiorcy (prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą rozliczaną ryczałtowo),
 • przedsiębiorcy (prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą rozliczaną ryczałtowo) prowadzący firmę w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych opodatkowanej ryczałtowo,
 • osoby fizyczne, które uzyskują przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy czy innych umów o podobnym charakterze (co ważne, PIT-28 obowiązuje, jeśli umowy nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej).

Inne ograniczenie to limit przychodów rocznych. Jeśli przekroczyły one 150 tys. euro w sytuacji, gdy właściciel firmy jest opodatkowany na zasadach ogólnych, to nie może on zgłosić przejścia na ryczałt.

Okazuje się, że niektóre rodzaje działalności są wykluczone z prawa do ryczałtu, a ich lista została uwzględniona w ustawie ryczałtowej. Chodzi np. o prowadzących apteki, przedsiębiorców zajmujących się kupnem i sprzedażą wartości dewizowych, prowadzących działalność w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów), czy świadczących usługi w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Prowadzę biznes i wynajmuję mieszkanie

W przypadku, gdy osoba prowadzi firmę oraz wynajmuje mieszkanie równocześnie powinna złożyć dwie deklaracje. Jedną na formularzu PIT-36 (dla przychodów płynących z firmy) oraz PIT-28 (dla przychodów z tytułu najmu).

Jest to jednak dopuszczalne wówczas, gdy najem nie jest częścią działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

W przypadku wynajmujących doprecyzowano, że termin składania zawiadomienia zależy od daty podpisania umowy najmu. Jeśli ich pierwszy dochód pojawi się w trakcie roku, powinni go złożyć do 20 dnia miesiąca następującego po uzyskaniu dochodu. Miesiącem wyjątkowym jest grudzień. Jeśli pierwsza wpłata czynszu nastąpi właśnie w tym miesiącu, oświadczenie trzeba złożyć do końca roku.

Jeśli w latach ubiegłych korzystał z ryczałtu i nie zrezygnował z tej formy opodatkowania, wówczas nie musi składać takiego zawiadomienia ponownie.

Ryzyko kary

PIT-28 można złożyć zarówno elektronicznie, jaki i w formie papierowej w odpowiednim urzędzie skarbowym.

Niezachowanie terminu złożenia tej deklaracji traktowane jest jako wykroczenie skarbowe i grozi za nie kara pieniężna.

Uniknij kary i zgłoś się do Biura Rachunkowego Best Concept.

Zaufali nam

Partnerzy

  Skontaktuj się z nami

  Zapraszamy serdecznie

  Skontaktuj się z nami. Skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia terminu konsultacji!

  Oblicz koszty obsługi
  Kalkulator oferty

  Sprawdź orientacyjny koszt naszych usług i nawiąż kontakt.

  Kalkulator oferty